Jak przywrócić poprzednią wersję wtyczki WordPress?

Dbasz o swoją stronę, robisz regularnie aktualizacje, a tu nagle – bach! – wtyczka po aktualizacji przestaje działać. Mnie zdarzyło się to ostatnio 4 razy w ciągu 2 tygodni. Dwie z tych wtyczek to były wtyczki płatne, więc dodatkowo okazało się, że nawet jak zapłacisz, to możesz dostać wadliwy produkt. Przyznam, że mnie to podłamało, a moja wiara w programistów została mocno zachwiana. Wtyczka to jest dość prosty kawałek programu, który można porządnie przetestować przed wypuszczeniem w świat. Dużo siedzę i analizuję kod wtyczek i motywów i czasem kręcę z niedowierzaniem głową, gdy widzę bajzel i bylejakość kodu. Harari Yuval Noah w swojej książce „21 lekcji na XXI wiek” przewiduje, że za jakiś czas programiści będą zbędni, bo maszyny będą tworzyć programy szybciej, lepiej i taniej niż ludzie. Jestem programistką, więc ta wizja mnie nie uszczęśliwia, ale może nie będzie to najgorsze rozwiązanie?

Dobra, koniec tych rozważań. Co zrobić, gdy wtyczka się zepsuje po aktualizacji? Zamiast wpadać w panikę albo złorzeczyć, przywróć jej poprzednią wersję.

Jak przywrócić poprzednią wersję wtyczki WordPress?

Zaloguj się do panelu administratora WordPress, przejdź do sekcji „Wtyczki” i wyłącz dla problematycznej wtyczki automatyczne aktualizacje (jeśli korzystasz z takiej opcji).

Przejdź do strony wtyczki na wordpress.org, np. pl.wordpress.org/plugins/contact-form-7/. W prawym bocznym pasku wybierz „Widok zaawansowany”, następnie zjedź na sam dół strony i wybierz wersję wtyczki do pobrania. Ściągnij plik ZIP na swój komputer.

WordPress: jak przywrócić poprzednią wersję wtyczki. Widok zaawanasowany.
WordPress: jak przywrócić poprzednią wersję wtyczki. Pobierz ZIP z poprzednią wersją wtyczki.

Teraz wróć do panelu administratora, przejdź do sekcji Wtyczki i kliknij Dodaj nowąWyślij wtyczkę na serwer → wybierz ściągnięty ZIP → Zainstaluj:

Dodaj nową wtyczkę do WordPressa.
WordPress: wyślij wtyczkę na serwer.
WordPress: wyślij wtyczkę na serwer.

Po kliknięciu Zainstaluj WordPress pokaże ostrzeżenie, że próbujesz zainstalować starszą wersję wtyczki. Właśnie o to nam chodzi, więc wybierz Zastąp aktualny dodawanym:

Jak przywrócić poprzednią wersję wtyczki.

Gotowe! Właśnie przywróciłeś poprzednią wersję wtyczki!

Co gdy mam płatną wtyczkę i nie ma jej na wordpress.org?

Jeśli masz płatną wtyczkę, nie znajdziesz jej na wordpress.org. Za to masz ją albo w kopii zapasowej strony, albo gdzieś na komputerze, albo będziesz mógł ją ściągnąć po zalogowaniu się na konto, które zostało dla ciebie utworzone podczas zakupu wtyczki. Procedura podmiany wtyczki jest taka sama jak w poprzednim punkcie.

Czy warto korzystać z automatycznych aktualizacji WordPress?

Pojawia się pytanie, czy warto korzystać z automatycznych aktualizacji WordPressa, skoro zdarzają się takie przygody?

Tak, warto. Ponieważ według mnie ważniejsze jest bezpieczeństwo strony, niż jedna niedziałająca wtyczka. Jeśli nie aktualizujesz wtyczek, a któraś z tych wtyczek ma lukę bezpieczeństwa, ryzykujesz włamanie na swoją stronę. Strony WordPress są pod nieustannym ostrzałem hakerów, którzy ciągle uzupełniają listę wtyczek z lukami bezpieczeństwa i na podstawie tej listy przeprowadzają ataki. Naprawdę nie chcesz ryzykować włamania!

Pani Marta
Jestem Marta. Pani Marta. Na moim blogu dzielę się prostymi sposobami na bezwtyczkowe ulepszenie swojej strony WordPress. Jeśli brakuje Ci czegoś w tym wpisie lub chcesz, abym poruszyła temat, na którym Ci zależy, daj znać w komentarzu!

Dodaj komentarz

*

*

*

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *