Jak przywrócić poprzednią wersję wtyczki WordPress?

Dbasz o swoją stronę, robisz regularnie aktualizacje, a tu nagle – bach! – wtyczka po aktualizacji przestaje działać. Mnie zdarzyło się to ostatnio 4 razy w ciągu 2 tygodni. Dwie z tych wtyczek to były wtyczki płatne, więc dodatkowo okazało się, że nawet jak zapłacisz, to możesz dostać wadliwy produkt. Przyznam, że mnie to podłamało, a moja wiara w programistów została mocno zachwiana. Wtyczka to jest dość prosty kawałek programu, który można porządnie przetestować przed wypuszczeniem w świat. Dużo siedzę i analizuję kod wtyczek i motywów i czasem kręcę z niedowierzaniem głową, gdy widzę bajzel i bylejakość kodu. Harari Yuval Noah w swojej książce „21 lekcji na XXI wiek” przewiduje, że za jakiś czas programiści będą zbędni, bo maszyny będą tworzyć programy szybciej, lepiej i taniej niż ludzie. Jestem programistką, więc ta wizja mnie nie uszczęśliwia, ale może nie będzie to najgorsze rozwiązanie?

Dobra, koniec tych rozważań. Co zrobić, gdy wtyczka się zepsuje po aktualizacji? Zamiast wpadać w panikę albo złorzeczyć, przywróć jej poprzednią wersję.

Jak przywrócić poprzednią wersję wtyczki WordPress?

Zaloguj się do panelu administratora WordPress, przejdź do sekcji „Wtyczki” i wyłącz dla problematycznej wtyczki automatyczne aktualizacje (jeśli korzystasz z takiej opcji). Teraz wyłącz wtyczkę. Wyłącz, ale nie usuwaj jej! Jeśli usuniesz wtyczkę, to mogą przepaść wszystkie powiązane z nią dane.

Przejdź do strony wtyczki na wordpress.org, np. pl.wordpress.org/plugins/contact-form-7/. W prawym bocznym pasku wybierz „Widok zaawansowany”, następnie zjedź na sam dół strony i wybierz wersję wtyczki do pobrania. Ściągnij plik ZIP na swój komputer i rozpakuj go.

Zaloguj się przez FTP na serwer za pomocą FileZilla (o FileZilli piszę tu: Jak przenieść stronę WordPress na inny serwer?) i przejdź do katalogu wp-content/plugins. Usuń katalog wtyczki, a na jego miejsce wgraj ten świeżo ściągnięty z wordpress.org.

Teraz przejdź z powrotem do panelu administratora WordPress i odśwież stronę za pomocą F5. Zobaczysz, że wtyczka jest nadal wyłączona, ale zmienił się numer jej wersji. Aktywuj wtyczkę i – tralala! – gotowe!

Co gdy mam płatną wtyczkę i nie ma jej na wordpress.org?

Jeśli masz płatną wtyczkę, nie znajdziesz jej na wordpress.org. Za to masz ją albo w kopii zapasowej strony, albo gdzieś na komputerze, bo płatne wtyczki najpierw trzeba zawsze ściągnąć na swój komputer, aby móc je zainstalować na serwerze. Procedura podmiany wtyczki jest taka sama jak w poprzednim punkcie.

Czy warto korzystać z automatycznych aktualizacji WordPress?

Pojawia się pytanie, czy warto korzystać z automatycznych aktualizacji WordPressa, skoro zdarzają się takie przygody?

Tak, warto. Ponieważ według mnie ważniejsze jest bezpieczeństwo strony, niż jedna niedziałająca wtyczka. Jeśli nie aktualizujesz wtyczek, a któraś z tych wtyczek ma lukę bezpieczeństwa, ryzykujesz włamanie na swoją stronę. Strony WordPress są pod nieustannym ostrzałem hakerów, którzy ciągle uzupełniają listę wtyczek z lukami bezpieczeństwa i na podstawie tej listy przeprowadzają ataki. Naprawdę nie chcesz ryzykować włamania!

Pani Marta
Jestem Marta. Pani Marta. Od kilku lat pracuję w WordPressie i ciągle jestem pod wrażeniem jego możliwości. Na moim blogu dzielę się prostymi sposobami na bezwtyczkowe ulepszenie swojej strony. Jeśli brakuje Ci czegoś w tym wpisie lub chcesz, abym poruszyła temat, na którym Ci zależy, daj znać w komentarzu!

Dodaj komentarz

*

*

*

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *