Blogger, czyli jak zrobić bloga nie wydając ani grosza

W Internecie na każdym kroku ktoś próbuje nam coś sprzedać. Co gorsza, reklamy są niezwykle skuteczne i nawet jeśli czegoś faktycznie nie potrzebujemy, kupujemy. A potem często żałujemy, bo produkt nie wniósł niczego szczególnego do naszego życia, a zabrał nam ciężko zarobione pieniądze. Dlatego dziś napiszę o tym, jak założyć bloga zupełnie za darmo, bez ukrytych kosztów i bez żadnego mojego w tym interesu.
Czytaj dalej

Jak przetłumaczyć motyw WordPressa

Zapewne część z was spotyka się z sytuacją, gdy na stronie internetowej prowadzonej w języku polskim widnieją kwiatki typu "Leave a comment" i "Read more". Większość przechodzi nad tym do porządku dziennego, a nawet nie zwraca na to uwagi, ale garstce osób angielskie wstawki uwierają jak sól w oku – szczególnie gdy prowadzą profesjonalną stronę firmową. Jak się tego pozbyć?
Czytaj dalej

The power of CSS

Zapewne wielu z Was obiło się o uszy słowo CSS w kontekście stron internetowych. Dzisiejszy wpis będzie właśnie o kaskadowych arkuszach stylów (ang. Cascading Style Sheets), dzięki którym możecie zmieniać wygląd swojej strony bez zmian w HTML-u!
Czytaj dalej

HTML i dynamiczne dostosowanie rozmiaru video do szerokości i wysokości ekranu

Dziś mniej dywagacji, a trochę konkretów. Czyli jak dynamicznie dostosować w HTML rozmiar video do szerokości i wysokości ekranu.
Czytaj dalej

Co mnie denerwuje na stronach internetowych?

Od kiedy zajmuję się tworzeniem stron internetowych, krytycznym okiem patrzę na każdą odwiedzaną przeze mnie stronę. Takie skrzywienie zawodowe :-) Dziś przedstawiam listę tego, co mi się w stronach nie podoba. Lista bardzo subiektywna.
Czytaj dalej

Formularze kontaktowe

Mieć formularz kontaktowy na stronie, czy nie mieć? Oto jest pytanie!
Czytaj dalej

Odpowiedzialne skalowanie obrazków w WordPressie

Nie cierpię marnotrawstwa. Wczoraj natknęłam się w śmietniku na osiedlu na całą masę czystych i poskładanych ubrań. A ja akurat wrzucałam tam rolkę papieru, która wpadła mojemu dziecku do toalety. Prosto w świeżo zrobioną kupę. Kupa razem z czystymi ciuchami powędrowała na wysypisko śmieci. Okropne marnotrawstwo!
Czytaj dalej

Delegacja zadań

Będąc sama sobie sterem, żeglarzem, okrętem, programistką, projektantką i księgową, muszę w niektórych sprawach iść na skróty i na łatwiznę. Dziś o tym, jak ułatwić sobie pracę.
Czytaj dalej

Alternatywa dla Google Maps

Chyba każdy słyszał o Google Maps i chyba każdy właściciel strony chciałby mieć mapkę Google u siebie. Jakiś czas temu Google ograniczył dostęp do swoich map i choć korzystanie z nich jest w niektórych przypadkach nadal darmowe, wymaga rejestracji i podania danych karty płatniczej. Warto zatem znać alternatywę.
Czytaj dalej

Co to jest hosting, a co to jest domena?

Tak jak Sherlock Holmes nie wiedział, że Ziemia krąży wokół Słońca (bo po co sobie zaprzątać głowę takimi rzeczami?), tak nie każdy wie, co to jest hosting i domena, i jaka jest między nimi różnica. Jeśli jednak masz jeszcze miejsce w głowie, przygotowałam krótki artykuł z wyjaśnieniem. Plus namiary na kilka szpiegowskich narzędzi ;-)
Czytaj dalej

Czy potrzebujesz WordPressa?

Albo Flaska? Albo jakiegokolwiek innego frameworku? Dla przeglądarek nie ma znaczenia, jakiego frameworka używasz po stronie serwera, ani czy w ogóle jakiegoś używasz. Za pomocą samego HTML-a i CSS-a jesteś w stanie zrobić wypasioną stronę, która nie będzie w niczym ustępować stronie przygotowanej w WordPressie.
Czytaj dalej

Witaj, świecie!

Oto powstał mikroblog pani Marty! Będę pisać o rzeczach, które inspirują mnie i motywują w pracy, oraz wyjaśniać niektóre kwestie związane z projektowaniem stron i administrowaniem nimi. Nie lubię się rozpisywać, więc będzie krótko i zwięźle.
Czytaj dalej