3 fajne wtyczki do WordPressa do zadań specjalnych

Ostatnimi czasy zaczęłam doceniać wtyczki do WordPressa. Szczególnie takie do zadań specjalnych, które można odinstalować po użyciu i które nie zostawiają po sobie śladu. Czasami podczas zlecenia brakuje mi dostępu do bazy danych lub przez FTP i wtedy właśnie posiłkuję się wtyczkami.

Customizer Export/Import

Customizer Export/Import oszczędził mi sporo czasu przy ostatnim projekcie. Przełączyłam motyw na motyw potomny i przy okazji straciłam wszystkie ustawienia motywu nadrzędnego z sekcji „Wygląd” → „Dostosuj”. Zainstalowałam więc wtyczkę, przełączyłam się z powrotem na motyw nadrzędny, wyeksportowałam ustawienia do pliku, przełączyłam się na motyw potomny i zaimportowałam ustawienia z pliku. I gites 🙂

Transients Manager

Słyszeliście o transientach w WordPressie? Ja się dowiedziałam, gdy moje zmiany w pliku PHP za Chiny nie chciały się pojawić na stronie, a żadna wtyczka do cache’owania nie była zainstalowana. O co chodzi??? Otóż motyw korzystał z transientów, czyli na podstawie różnych opcji generował raz dziennie kawałek HTML-a i potem – mimo zmian w pliku PHP – zawsze serwował „stary” kawałek z bazy danych. Chodziło o szybkość strony – wiadomo, że dynamiczne generowanie strony trwa i trwa tym dłużej, im więcej opcji, na podstawie których trzeba ją wygenerować. Można było ręcznie znaleźć ten kawałek w bazie i go usunąć, ale jeśli nie ma się dostępu do bazy danych, to z pomocą przychodzi Transients Manager. Instalujesz, aktywujesz, wynajdujesz na liście transient do usunięcia i usuwasz go. Nagle wszystkie zmiany są widoczne na stronie 🙂

File Manager

Jak sama nazwa wskazuje File Manager służy do zarządzania plikami. Z reguły posługuję się FTP i Filezillą, ale gdy brak dostępu do FTP, ta wtyczka załatwia sprawę.

Pamiętajcie, żeby wtyczki do zadań specjalnych usuwać zaraz po użyciu! W ten sposób nie narażamy się na ewentualne ataki hakerskie, a w razie potrzeby można je zainstalować ponownie.

Pani Marta
Jestem Marta. Pani Marta. Na moim blogu dzielę się prostymi sposobami na bezwtyczkowe ulepszenie swojej strony WordPress. Jeśli brakuje Ci czegoś w tym wpisie lub chcesz, abym poruszyła temat, na którym Ci zależy, daj znać w komentarzu!

Dodaj komentarz

*

*

*

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *