W Internecie na każdym kroku ktoś próbuje nam coś sprzedać. Co gorsza, reklamy są niezwykle skuteczne i nawet jeśli czegoś faktycznie nie potrzebujemy, kupujemy. A potem często żałujemy, bo produkt nie wniósł niczego szczególnego do naszego życia, a zabrał nam ciężko zarobione pieniądze. Dlatego dziś napiszę o tym, jak założyć bloga zupełnie za darmo, bez ukrytych kosztów i bez żadnego mojego w tym interesu.
Blogger, czyli blog zupełnie za darmo
Sporo blogów upada dość szybko. Niektóre kończą się na jednym wpisie. Ktoś miał ochotę pisać, ale stwierdził, że to jednak nie dla niego. Normalna rzecz. Jeśli więc masz wielką chęć zacząć pisać, ale nie wiesz, czy starczy ci sił i czasu do regularnego prowadzenia bloga, polecam Bloggera.
Blogger, czyli platforma do blogowania podobna do WordPressa, ale znacznie uboższa i mniej popularna. Aby stworzyć bloga, potrzebujesz jedynie konta e-mail Google. Blogger oferuje darmowy hosting i darmowe domeny z przyrostkiem „blogspot.com”. Jeśli więc zdecydujesz się na darmową domenę, adres twojego bloga będzie wyglądał mniej więcej tak: mojblog.blogspot.com. Jak dla mnie Blogger to świetny test naszego pomysłu na blogowanie – jeśli nie wyjdzie, nic nie tracisz.
Zalety Bloggera
- Brak opłaty za hosting i domenę.
- Bezterminowe przechowywanie treści.
- Adres bloga można dowolnie zmieniać w panelu administratora. Jeśli znudzi ci się nazwa mojblog.blogspot.com, z łatwością zmienisz ją na mojnowyblog.blogspot.com.
- Treść bloga można wyeksportować do pliku, a potem importować do WordPressa. Przydatne, jeśli zdecydujesz się przenieść stronę na własną (płatną) domenę na inny (płatny) hosting.
- Bloga możesz przekierować na inny adres. Jeśli nie chcesz, aby blog był widoczny pod adresem z przyrostkiem „blogspot.com”, możesz wykupić płatną domenę i na nią przekierować bloga.
- Brak wtyczek, mały wybór motywów graficznych, prosty panel administratora. Dla mnie to plus, bo mogę skupić się na pisaniu, a nie ciągłym grzebaniu w ustawieniach.
Popularne blogi tworzone na Bloggerze
Poniżej przedstawiam kilka ciekawych blogów prowadzonych na Bloggerze lub takich, które miały tam swoje początki. Zwróć uwagę na ich popularność – zyskały ją dzięki interesującym treściom, a nie wtyczce do SEO.
- Ekoeksperymenty
- Szafa Sztywniary
- Niepodlewam
- Wegan Nerd
- Joanka-Z – blog prowadzony na Bloggerze, ale przekierowany na własną domenę
- Katta Studio – blog prowadzony przez lata na Bloggerze, ale ostatnio przeniesiony i przekierowany na własną stronę internetową
Niektóre bloggerowe blogi korzystają z „obcych” motywów, czyli takich dostarczanych przez zewnętrzne firmy. Trzeba ci bowiem wiedzieć, że tak jak w każdej innej działce, tak i tu wyrósł prężny biznes oferujący płatne i bezpłatne motywy na Bloggera. Uważam jednak, że na początkowym etapie prowadzenia bloga należy skupić się na pisaniu, a nie na ciągłej zmianie wyglądu bloga. Pamiętaj, że dla czytelnika liczy się treść, a nie wygląd. Skorzystaj więc z bloggerowych motywów i spróbuj swoich sił w blogowaniu!