Co to jest hosting, a co to jest domena?

Spora część osób nie wie, co to jest hosting i domena, dlatego dziś parę słów gwoli wyjaśnienia.

Co to jest hosting?

Strony internetowe są przechowywane jako pliki HTML na dysku komputera zwanego serwerem. Serwer tym się różni od Twojego laptopa, że możesz się z nim połączyć przez Internet z drugiego końca świata i poprosić o plik HTML. Oczywiście Twój laptop też mógłby być serwerem, gdyby spełniał odpowiednie warunki, ale postawienie serwera na własnym laptopie nie jest łatwą sprawą i raczej nie warto się w to bawić. Lepiej zaufać firmie, która się tych sprawach specjalizuje, i wykupić u niej hosting dla swojej strony. Hosting to odpłatna usługa udostępnienia miejsca (katalogu) na dysku serwera. Tak jak nie ma darmowych obiadów, tak nie ma darmowych serwerów*.
*Za wyjątkiem platform typu Blogger, gdzie masz jednak bardzo ograniczone możliwości.

Co to jest domena?

Domena to nazwa strony, którą wpisujemy w pasku adresu w przeglądarce, np. panimarta.pl. Każda domena jest powiązana z adresem IP serwera, na którym są umieszczone jej pliki. Tłumaczeniem nazwy domeny na adres IP zajmują się specjalne serwery, zwane serwerami DNS. Proces pozyskiwania adresu IP na podstawie nazwy domeny fajnie pokazuje Wikipedia.

No dobra, to czym się w końcu różni domena od hostingu?

Podsumowując – domena to adres, a hosting dom. Aby udostępnić swoją stronę internetową całemu światu, potrzebujesz obu rzeczy. Sam hosting nie wystarczy, bo nikt do Ciebie nie trafi bez adresu. Natomiast jeśli masz tylko domenę, bez hostingu, to nie będziesz mieć gdzie umieścić plików swojej strony.

Narzędzia dla internetowych szpiegów

Jako że w Internecie wszystko jest jawne**, istnieją narzędzia, dzięki którym sprawdzisz, kto jest właścicielem domeny i jaka firma hostuje stronę:

**Trochę straszne, no nie?

Pani Marta
Jestem Marta. Pani Marta. I piszę o rzeczach, które inspirują mnie i ciekawią w pracy web developera. Na moim blogu znajdziesz porady dotyczące WordPressa i programowania stron, a także moje osobiste przemyślenia na najróżniejsze tematy.