Naczelna zasada brzmi: nigdy nie modyfikuj motywu bezpośrednio w jego plikach! Jeśli tak zrobisz, przy najbliższej aktualizacji motywu wszystkie jego pliki – także te, w których coś zmieniałeś – zostaną nadpisane i twoja praca przepadnie.
Jedyną słuszną drogą jest utworzenie motywu potomnego (child theme). Jeśli twój motyw znajduje się w katalogu the-best-wp-theme-ever, utwórz podkatalog wp-content/themes/the-best-wp-theme-ever-child. Tu będą się znajdować wszystkie pliki motywu potomnego.
Każdy motyw potomny musi posiadać plik CSS (style.css), a ten z kolei musi zawierać przynajmniej unikatową nazwę motywu potomnego oraz nazwę katalogu, w którym znajduje się motyw nadrzędny:
/* Theme Name: The Best WordPress Theme Ever Child Template: the-best-wp-theme-ever */
Drugim potrzebnym plikiem będzie functions.php. Powinien on wczytać poprawnie pliki CSS motywu nadrzędnego i potomnego:
<?php add_action( 'wp_enqueue_scripts', 'my_theme_enqueue_styles' ); function my_theme_enqueue_styles() { $parent_style = 'parent-style'; wp_enqueue_style( $parent_style, get_template_directory_uri() . '/style.css' ); wp_enqueue_style( 'child-style', get_stylesheet_directory_uri() . '/style.css', array( $parent_style ), wp_get_theme()->get('Version') ); } ?>
W pliku functions.php można nadpisywać funkcje motywu nadrzędnego, a także dopisywać własne. Jeśli np. chcesz, aby przechodząc do następnej strony wpisów w pasku adresu słowo „page” było zastąpione słowem „strona”, możesz w pliku functions.php motywu potomnego utworzyć taką funkcję:
function re_rewrite_rules() { global $wp_rewrite; $wp_rewrite->pagination_base = 'strona'; } add_action('init', 're_rewrite_rules');
Za pomocą motywu potomnego możesz również nadpisać całe pliki typu header.php, footer.php itd. Załóżmy, że chcesz się pozbyć ze stopki napisu „Dumnie wspierane przez WordPressa”. W tym celu w katalogu motywu potomnego tworzysz plik footer.php i wklejasz do niego zawartość pliku footer.php motywu nadrzędnego. Odnajdujesz (ctrl + f) frazę „Dumnie wspierane przez WordPressa” i zastępujesz ją inną. Voilà!
Wiem, że grzebanie bezpośrednio w plikach motywu jest kuszące, bo utworzenie motywu potomnego zajmuje trochę czasu i może się wydawać trudne, ale nie rób tego! Unikniesz wielu problemów i frustracji. Plus rada: aktualizuj motyw, choćbyś miał za to płacić co roku. Nieaktualizowany motyw szybko stanie się niekompatybilny z najnowszym WordPressem, z wtyczkami i najnowszą wersją PHP. Wtedy trzeba będzie sporo zapłacić programiście, żeby doprowadził stronę do porządku. Lepiej wydać te 59 dolarów co rok.